Elektriğin Kullanılması

Kuzineli Fırınlarda elektriğin kullanılması uzun yıllardır var olan bir yöntem olup, son derece etkili sonuçlar doğurarak güzel yemekler hazırlanmasına yardımcıdır. Pişirme ve kızartma işlemleri akıma karşı direnç oluşturarak ısı elde edilmesiyle sağlanır. Zaten, tüm ısı kullanan elektrikli cihazlarda bir rezistans bulunur. Elektrikli fırınlarda da genelde iki adet rezistansın yardımı alınır. Bunlar her bölmede bir tane olmak üzere yerleştirilir.

İçerisinde pişirme için kullanılacak raflar vardır. Her modelin sağladığı özellikler farklı olacağından raf sayısında değişiklikler olabilir. Bir de fırın tepsisi diye adlandırılan parçalar vardır. Bunlara konulan yiyecekler raflara yerleştirilir ve pişirme işlemine başlanır.

Diğer parçalara baktığımız zaman, iç aydınlatmada kullanılan bir ampul görürüz. Bunun bozulması sıkıntı yaratır. Çünkü yemek yaparken ne kadar daha devam etmemiz gerektiğini bakarak anlamak daha kolaydır. Ampul bozulduğunda içerisini görmek zorlaşacaktır.

Ön kapakların camlı şekilde yapılması görmeyi kolaylaştırır. Böylece, içerideki ışık sayesinde yemeklerin pişip pişmediğini görüntüsüne bakarak anlayabiliriz. Ayarları yapmamız adına bir de kontrol paneli bulunur ki çeşitliği oldukça yüksektir. Çok farklı şekillerde tasarlananlar vardır. Elektriğin kullanılması panellerde de görülür. Bunlarda bir elektronik devre yardımıyla olur.

Bu paneller hem iç ısı gibi bilgiler verir hem de bizim istenilen programları seçmemizi sağlar. Gelişmiş cihazlarda çok sayıda program bulunabilir. Bu pişecek olan yemeğin türüne göre seçim yaparak otomatik olarak ayarlanır. Örnek olarak, tavuk e balık diğer et çeşitlerinden daha kolay hazır hale gelecektir. Ama, herkesiz damak tadı farklı olduğu için özelleştirme de yapılabilir.


İstanbul Beyaz Eşya Servis