Parçalar

Elektronik cihazları meydana getiren parçalar her cihaz için farklı yapıda olabilir. Çünkü, her cihazın hem görevi hem de çalışma şekilleri farklıdır. Aynı şekilde süpürme işlemi gerçekleştiren ürünlerin de yapıları modele göre farklılık gösterse de çalışma prensipleri neredeyse aynıdır.

Bu prensipler doğrultusunda havanın istenmeyen kirletici maddelerle (toz gibi) çekilmesi ve bir filtreden geçirilerek temizlenip tekrar dışarı verilmesiyle çalışır. Bazı cihazlar filtreleme sistemlerinin yanında suyu da kullanır. O halde, parçalar arasında filtreleri gösterebiliriz. Bunlardın da kendine has biçimde belirli zaman aralıklarında temizliklerinin yapılması elbette gereklidir. Bunun için kullanma talimatlarına bakılır.

Havanın çekilmesi işlemi için pervane gereklidir. Hava üfleyen vantilatörler gibi hemen her cihazda pervane ya da fan dediğimiz kısımlar vardır. Emilme de aynı işlemin aslında tersten yapar. Üfleyen sistemler ve emiş yapan sistemler aynı fan mantığıyla ters yönde işlevlerini gerçekleştirir.

Fan varsa, orada rüzgar gücü doğal olarak mevcuttur ya da dönme işlemini gerçekleştirecek olan bir de motor vardır. Elektrikli süpürgelerde parçalar arasında en önemli yere sahip olan motorlardır. Motorun gücü cihazların üstünde yazılarak genellikle belirtilir. Bu da aslında bu önemin başka bir göstergesidir. Çünkü, emiş gücünü belirleyen motorun kuvvetidir.

Tekerlek, kablo, fiş uç aparatlar ve bir de hortum denilen parçalardan da son olarak bahsetmek mümkündür. Hortumun bağlandığı sap kısmı da kırılmaları önleyerek rahat bir tutuş sağlamak üzerine dizayn edilmiştir. Çoğu modelde, uzunlukları istenildiği gibi belli ölçüler arasında ayarlanabilir.


İstanbul Beyaz Eşya Servis